Достапни линкови

Катица Јанева во вторник пред Русковска


Катица Јанева

Адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска во интервју за емисијата „360 степени“ изјави дека Јанева е повикана во вторник да даде исказ пред обвинителката Вилма Русковска која го води предметот Рекет. Таа меѓудругото најави дека одбраната најверојатно ќе бара снимките кои ги снимаше Орце Камчев да не бидат користени како докази, бидејќи како што рече, се прибавени на нелегален начин.

„Сега ќе треба да видиме дали тие снимки ќе можат да се користат како докази во постапката, бидејќи се прибавени на нелегален начин. Не можат да се „бомбите“ кои се користат како докази, бидејќи тие иако беа прибавени на нелегален начин, беа озаконети со Законот за специјално обвинителство. А, овие снимки се третираат како докази прибавени на незконит начин и како такви треба да бидат издвоени во постапката“, вели Фрчкоска во интервјуто.

XS
SM
MD
LG