Достапни линкови

Финска - ЕУ треба да го запре увозот на говедско и соја од Бразил поради пожарите


Шумски пожари во Бразил.

Европската унија треба да го блокира увозот на говедско месо од Бразил и да разгледа суспендирање на увозот на соја од земјата, за да се изврши притисок врз бразилските власти да направат повеќе за сузбивање на шумските пожари во Амазонија, изјави финскиот министер за финансии Мика Линтила.

Тој прес-конференција во Хелсинки изјави дека Финска која привремено претседава со Унијата, побарата пд ЕУ да го запре увозот на говедско месо од Бразил.

Линтила објасни деја се разгледува и запирање на увозот на соја, со цел зголемување на притисокот врз бразилската влада да направи нешто против пожарите.

XS
SM
MD
LG