Достапни линкови

 Белоруски тинејџер казнет со 13 години затвор за напад


Илустрација. Суд во Белорусија

Тинејџер во Белорусија доби 13 години казна затвор поради напад со нож на учител и студентво училиште при почетокот на годинава. Судот во Стубси град кој се наоѓа на 65 километри од Минск донесе осудителна пресуда за 15 годишниот тинејџерот кој усмрти двајца со нападот. Судот го задолжи и да им плати 110 илјади белоруски рубљи односно 53 илјади долари на семејствата на жртвите. Тој при нападот ранил уште двајца случајни минувачи. Обвинет беше за убиство со екстремно насилство, обид за убиствои вооружено хулиганство.

XS
SM
MD
LG