Достапни линкови

Синдикатот на Клинички го осуди нападот врз тетовскиот доктор


Клинички центар во Скопје, државна болница

Физичкиот напад врз докторoт дерматовенеролог во Клиничката болница во Тетово извршен во присуство на органите на јавен ред и мир укажува дека и покрај сите декларативни изјави,тие и натаму продолжуваат со зголемен интензитет и честота, соопшти Самостојниот синдикат на Клинички центар.

Од Синдикатот го осудија, како што посочија, овој дрзок и брутален напад и му посакаа добро здравје и брзо опоравување на докторот.

Од Синдикатот потенцираа дека во изминатиот период укажувале на потребата од изготвување законска регулатива за да се обезбеди систем на професионална заштита од физичко и вербално насилство.

МВР пак соопшти дека Секторот за внатрешни работи Тетово денеска поднесе кривична пријава против А.Б.(43) од тетовска Голема Речица и неговиот брат Л.Б.(40 ) од Тетово, поради основи на сомнение дека сториле кривично дело „насилство“. Тие се сомничат дека вчера во периодот од 9 до 9:30 часот, на Одделението за кожни болести во тетовската клиничка болница, физички го нападнале лекарот А.Е.( 45 ).

А.Б. и Л.Б. се лишени од слобода и задржани во Полициската станица Тетово.

XS
SM
MD
LG