Достапни линкови

Вести

Пендаровски: следува период кој може да е турбулентен

Прес-конференција на претседателот Стево Пендаровски

„Безбедносната состојба во земјава е стабилна. Нема никакви индикатори ниту внатре во нашите граници, ниту надвор од границите во блискиот и поширокиот регион дека таа би можела битно суштински да се влоши до ниво да го загрози интегритетот и суверенитетот на Република Северна Македонија. Сепак треба да се има предвид дека следува период што може да биде турбулентен поради очекуваното членство на земјава во НАТО, но и можното отворање на преговорите со ЕУ“. Ова го изјави претседателот Стево Пендаровски на прес конференцијата по првата конститутивна седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија. „Заклучок е дека Република Северна Македонија во наредните 40 до 50 дена влегува во еден период кој може да биде турбулентен и од политички и од безбедносен аспект, затоа што во наредниот период очекуваме завршување на неколку битни ратификации во однос на нашето НАТО членство и во средината на следниот месец очекуваме одлука на Европскиот Совет за отворање на пристапните преговори со Европската Унија, рече Пендаровски. Според него, во следниот период внимание треба да се посвети и на развојот на дијалогот Белград – Приштина. На седницата, иако бил поканет не присуствувал лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Пендаровски рече дека нема информација зошто Мицкоски не дошол на седницата.

види ги сите денешни вести

Наскоро средба на Вучиќ и Курти во Брисел

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти.

Портпаролот на Европската унија – ЕУ, Петер Стано потврди денеска дека наскоро ќе има средба меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти, како дел од дијалогот за нормализација на односите.

„Високиот претставник Жозеп Борел веќе ги покани да дојдат во Брисел. Точниот датум на средбата ќе го објавиме штом ќе се знае, како секогаш“, рече Стано на конференцијата за новинарите во Брисел.

Имено, по средбата на главните преговарачи во Брисел кога беше постигнат договор за регистарските таблички, Борел, поздравувајќи го договорот, веќе најави продолжување на дијалогот на повисоко политичко ниво.

Според информациите на Радио Слободна Европа оваа средба најверојатно ќе се одржи по новогодишните празници.

Со договорот за регистарски таблички, со кој се избегна ескалација на ситуацијата на северот на Косово, се отвори можност лидерите да продолжат да се состануваат за да разговараат за таканаречениот француско-германски предлог за дијалог.

Нема официјални информации за содржината на предлогот за нормализирање на односите меѓу Приштина и Белград. Одредени медиуми го објавија наводниот текст на предлогот, чија автентичност не е потврдена од ниту еден од релевантните актери.

За постоењето на француско-германскиот план прв проговори српскиот претседател Александар Вучиќ. На 8 октомври тој изјави дека Франција и Германија претставиле предлог Србија да дозволи влез на Косово во меѓународните институции и организации, вклучително и Обединетите нации во замена за брзото членство на Србија во ЕУ.

Размена на затвореници меѓу САД и Русија

Рускиот трговец со оружје Виктор Бут и американската кошаркарска ѕвезда Бритни Гринер.

САД и Русија извршија размена на затвореници. Американската кошаркарска ѕвезда Бритни Гринер е разменета со рускиот трговец со оружје Виктор Бут. Ова е втора размена со затвореници во последните осум месеци и покрај заладените односи меѓу двете земји.

Руското Министерство за надворешни работи во објава на Телеграм денеска соопшти дека размената се случила на аеродромот во Абу Даби. Американските власти допрва треба да коментираат официјално за размената, но медиумите цитираат извори дека Гринер повеќе не е во руски затвор.

Ниту еден друг затвореник не беше споменат како дел од договорот. Русија во последните години осуди неколку американски државјани на долги затворски казни.

Двократната освојувачка на олимписко злато и шесткратен ол-стар на женската национална кошаркарска асоцијација на САД, 32 годишната Гринер беше уапсена откако полицијата соопшти дека во нејзинот багаж на аеродромот Шереметјево во Москва на 17 февруари пронашла масло од канабис, кое е забрането во Русија.

Таа се враќала во Русија, каде што се натпреварува од 2014 година. На 4 август беше осудена на девет години во казнена колонија.

Бут, кој е наречен „Трговец на смртта“, отслужуваше 25-годишна затворска казна во САД поради трговија со оружје.

Хрватска од 1 јануари членка на Шенген зоната

Знамињата на ЕУ и на Хрватска

ЕУ денеска го потврди приемот на Хрватска во Шенген зоната, соопштија хрватските претставници на блокот.

„Последниот чекор е завршен! Усвоена одлуката на Советот . Сега е официјално потврдено дека Хрватска се приклучува на Шенген зоната од 1 јануари 2023 година“, се вели во твитот на постојаното претставништво на Хрватска во ЕУ.

За одлуката беше потребна согласност од сите земји на ЕУ кои се членки на Шенген зоната, додека четирите надворешни членки кои се надвор од блокот не одлучуваат за тоа. Шенген зоната моментално вклучува 22 од 27-те земји-членки на ЕУ, како и Швајцарија, Норвешка, Лихтенштајн и Исланд кои не се членки на ЕУ.

Министерот за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев чија земја не доби зелено светло за влез во Шенген, потврди дека причината поради која неговата земја и Романија не биле примени е мигрантската криза.

Австрија беше најмногу против приемот на Бугарија и Романија во безграничната европска зона.

„Австрија нема јасни податоци од каде доаѓаат овие мигранти. Нашето гледиште и гледна точка на Европската комисија е дека најголем дел од илегалните мигранти доаѓаат од Србија поради безвизниот режим“, рече Демерџиев.

Романија и Бугарија чекаат да бидат дел од Шенген зоната од 2011 година. Минатиот месец Европската комисија донесе одлука дека Хрватска, како и Бугарија и Романија ги исполнуваат техничките критериуми за приклучување, а за нивно членство гласаше и Европскиот парламент.

Приватните превозници утре ќе ја блокираат „Илинденска“

Илустрација

Ќемал Муриќ од „Слобода превоз“ денеска информираше дека Координативното тело на приватните превозници донело одлука протестите од раскрсницата кај Црвен крст и „Мавровка“ да се дислоцираат утре во 10 часот пред бараките на Град Скопје на булевар „Илинденска“ кој што ќе биде блокиран во сите четири ленти, на потег од позади Владата кон Карпош до „Алумина“.

„Имавме координација со кооединативното тело на приватните превозници. После вчерашната прес-конференција во Градот Скопје, еден таков дебакл, една таква срамота и брука што е направена, се повеќе излегуваат на виделина аргументите кој е главниот виновник за состојбава, кој е главниот виновник што граѓаните на Град Скопје ни криви, ни должни мораат да го трпат сето ова, која е главниот виновник што не сме исплатени, кој е главниот виновник за хаосот во сообраќајот? Тоа е директно градската управа, градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска. Се повеќе нашиот револт се насочува и се фокусира кон управата на Град Скопје“, рече Муриќ.

Тој најави дека Координативното тело на приватните превозници в сабота ќе одлучува за натамошните чекори и дека остануваат на ставот дека ниту еден превозник да не се јави на јавниот повик од страна на Град Скопје.

Превозниците бараат од Град Скопје да го подмири долгот кон двете компании кој во целост изнесува преку 90 милиони денари, затоа што, како што велат, немаат средства за понатамошно функционирање поради недостиг на средства.

Тие останаа без дозволите да вршат јавен превоз поради што се решија на блокади на три големи крстосници во главниот град. Град Скопје под чија капа е јавниот превоз во градот, бара Министерството за внатрешни работи да ги расчисти блокадите.

Двајца жители на Крим уапсени под обвинение за велепредавство

Илустрација

Руската Федерална служба за безбедност – ФСБ денеска соопшти дека уапсила двајца жители на Крим, кој е анектиран од Украина, под обвинение за велепредавство. Според ФСБ, лицата дале податоци за воените постројки на Крим на украинското разузнавање. Русија уапси десетици луѓе на Крим и низ цела Русија под обвиненија за шпионажа, екстремизам и тероризам, откако илегално го анектираше Крим во март 2014 година.

„Еден граѓанин, по инструкции на Украина, во летото 2022 година, го вклучил својот познаник, жител на Севастопол, кој собирал и пренесувал податоци за предметите на руската ФСБ до странска специјална служба преку социјалната мрежа WhatsApp“, се вели во извештајот.

Против уапсените се покренати кривични пријави и им е одреден притвор од два месеца.

Еден ден претходно, ФСБ на Русија поднесе обвинение за предавство против геодетскиот научник и поранешен вработен во канцеларијата на градоначалникот на Биробиджан, Валери Качин. На 35-годишниот Качин судот му одреди мерка притвор, а тој од Биробиджан е префрлен во истражниот затвор Лефортово во Москва. Судот Лефортово во Москва вчера му го продолжи притворот за три месеци.

Приватните превозници в сабота ќе одлучуваат за следните чекори

Блокади на приватните превозници на 5 декември, 2022 година.

Ќемал Муриќ од „Слобода превоз“ денеска на четвртиот ден од блокадите на приватните превозници на неколку улици низ Скопје, информира дека во саботата ќе одржат состанок на координативното тело на кој ќе треба да се одлучува за нивните понатамошни мерки.

„Како што спомнав, бесот се повеќе се фокусира кон главниот виновник за состојбава – управата на Град Скопје. Не можам да кажам ништо пред време. Треба да е состане координативното тело на превозниците, но со оглед на тоа дека се повеќе се стеснува кругот, се повеќе аргументите излегуваат на виделина и се надевам дека фокусот ќе биде тука пред управата на Град Скопје. Фокусот на нашето незадоволство и аргументите што секој ден излегуваат на виделина ни даваат за право да го фокусираме нашиот бес и протест овде пред градската управа. Не е исклучена можноста воопшто, но тоа ќе мора да го договориме на координација што мислам во сабота ќе ја одржиме“, рече Муриќ.

Тој потврди дека остануваат на ставот дека ниту еден превозник да не се јави на јавниот повик од страна на Град Скопје. Според него, тоа е само обид за разединување и разбивање на единството на приватните превозници.

Превозниците бараат од Град Скопје да го подмири долгот кон двете компании кој во целост изнесува преку 90 милиони денари, затоа што, како што велат, немаат средства за понатамошно функционирање поради недостиг на средства.

Тие останаа без дозволите да вршат јавен превоз поради што се решија на блокади на три големи крстосници во главниот град. Град Скопје под чија капа е јавниот превоз во градот, бара Министерството за внатрешни работи да ги расчисти блокадите.

Ковачевски: ЕУ да не дозволи нови блокади

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во обраќањето на денешниот лидерски самит во Виена организиран од Групата на социјалисти и демократи во Европскиот парламент изјави дека ЕУ не смее да дозволи нови блокади.

„Очекувам од ЕУ да го следи напредокот на мојата земја и придонесот што го дава и да не дозволува уцени од никого. Ајде да зборуваме за критериумите и нивното исполнување. Затоа што кредибилитетот на ЕУ на Балканот се гледа преку примерот на Северна Македонија. Ако се изгуби тој кредибилитет, ЕУ ризикува да го изгуби целиот регион“, рече Ковачевски.

Тој порача дека прашањето за проширувањето на ЕУ повеќе не е само прашање на проширување, тоа е и геостратешко и безбедносно прашање. Според него, војната во Украина меѓу другото докажала дека за Европа да биде безбеден и силен континент, на ЕУ и треба мирен и интегриран регион на Западен Балкан.

„Затоа работевме посветено на влезот во ЕУ и работевме на тоа да го добиеме најдобриот можен предлог од ЕУ во кој ќе бидат вградени нашите позиции и на 19 јули ги започнавме долгоочекуваните преговори со ЕУ. Во тој процес го обезбедивме македонскиот јазик во Европската унија, го заштитивме македонскиот идентитет еднаш засекогаш. Оттогаш го потпишавме договорот ФРОНТЕКС на македонски јазик, кој докажа дека ЕУ е кредибилен партнер и ги исполнува своите ветувања“, потенцираше Ковачевски.

Лидерски самит во Виена е организиран од Групата на социјалисти и во Европскиот парламент а во партиската делегација на СДСМ учествуваат и потпретседателката Бисера Костадиновска Стојчевска и секретарот за меѓународна соработка, Бојан Маричиќ.

Обид за грабеж на Народната банка на Србија во Косово, повредено 1 лице

Обид за грабеж во претставништвото на Народната банка на Србија во северно Косово - 8 декември, 2022 година.

Во Лепосавиќ во северниот дел на Косово денеска имало обид за грабеж во претставништвото на Народната банка на Србија. Лепосавиќ е општина со српско мнозинство.

За време на настанот повреден е вработен во фирмата „Хендерсон“ која превезува пари за потребите на банките, потврдија за Радио Слободна Европа - РСЕ од локалниот здравствен дом.

Според известувачот на РСЕ од местото на настанот, при овој инцидент било употребено огнено оружје, а биле фрлени и димни бомби.

Припадниците на српската заедница ја напуштија косовската полиција на почетокот на ноември во знак на противење на одлуката на Владата на Косово да ги пререгистрира возилата од српски на косовски таблички.

Освен работниците во полицијата, имаше повлекување и на Србите од правосудните институции. Меѓународната заедница предупредува дека со тоа се создало вакуум што може да ја влоши безбедносната состојба.

Овој инцидент во Лепосавиќ доаѓа два дена откако беа уништени просториите на Централната изборна комисија на Косово во Северна Митровица и Зубин Поток.

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека со засилување на нападите на северот, во овој дел од земјата ќе има засилено полициско присуство. Косовските власти ги обвинуваат „криминалните групи“ за инцидентите на северот, кои како што наведоа, се „платени и диригирани од Србија“.

Црвениот крст ги посетил украинските и руските заробеници

Размена на заробеници меѓу Украина и Русија на 19 јуни, 2020 година.

Меѓународниот комитет на Црвениот крст - МКЦК денеска објави дека неодамна имал пристап до украинските и руските воени заробеници, додека претходните посети биле крајно ограничени и спорадични.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски често и остро ја критикува организацијата затоа што, според него, не прави доволно за да добие пристап до украинските војници заробени од руските сили. Самиот комитет изрази фрустрација поради неможноста да ја исполни својата мисија содржана во Женевските конвенции кои ги дефинираат законите за војна.

„Минатата недела Меѓународниот комитет на Црвениот крст изврши дводневна посета на украинските воени затвореници. Оваа недела се одржува уште една посета“, се вели во соопштението на МКЦК.

Тимот на МКЦК, според соопштението, можел да ги процени условите за живот и третманот на затворениците и да ги информира нивните семејства, при што успеале да поделат и книги, средства за лична хигиена, ќебиња и топла облека.
Црвениот крст не објави детали за условите за живот на затворениците, ниту за бројот на посетени затвореници и местата до кои можеа да одат тимовите на МКЦК.

„Посетите што се случија неодамна се важен чекор напред. Сепак, МКЦК мора да добие непречен пристап до сите воени затвореници, кои мора да може да ги гледа постојано и без сведоци, каде и да се“, додадоа оттаму.

Набљудувачката мисија на ОН за човекови права во Украина неодамна ги објави деталите за малтретирањето на воените заробеници од страна на нивните руски или украински чувари.

Коридор 8 дел од мрежата на Европскиот коридор „Западен Балкан-Источен Медитеран”

Отпочнувањето на градба на источен дел од железничкиот Коридор 8, секција Куманово - Бељаковце - Крива Паланка, 29 октомври 2022.

Министерството за транспорт и врски денеска соопшти дека Коридорот 8 влегува во Европскиот коридор за Западен Балкан-Источен Медитеран, како дел од мрежата на главните трансевропски коридори. Според министерството, одлуката на Европската комисија, овој предлог да го стави на дневен ред пред Европскиот парламент и Советот на министри е резултат на иницијативите на земјите од Западен Блакан, вклучуваќи ги Република Северна Македонија, Бугарија, Албанија и Италија.

„Стратешките планови за изградба и модернизација на овој Коридор ги презентирав и во Европската Комисија во Брисел во рамки на 6-от Министерски совет на Транспортната заедница, чии домаќин беше комесарката за транспорт на ЕУ, Адина-Јоана Валеан. Благодарност за Чешкото претседателство, силната поддршка од страна на комесарката за транспорт Валеан, министрите за транспорт од регионот и директрот на Секретаријатот на транспортната заедница, Матеј Закоњшек кои дадоа сериозни аргументи за оваа многу значајна одлука“, истакна министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.

Со оваа одлука, како што е наведено во соопштението од Министерството за транспорт и врски, европскиот транспортен Коридор 8 како дел од Коридорот „Западен Балкан – Источен Медитеран“ ќе даде дополнителна додадена вредност и можност за посилен економски раст на регионот на Западен Балкан и Европската Унија.

На 29 октомври со присуство на премиерите на Македонија и Бугарија и со многу други гости се одбележа почетокот на изградба на две делници на Коридорот 8, со кои продолжува реализација на проектот кој започна пред 28 години. Станува збор за вкупно 65 километри.

Австрија најави вето за Романија и Бугарија за пристапување во Шенген зоната

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер

Австрискиот министер за внатрешни работи, Герхард Карнер изјави дека земјата ќе стави вето на членките на ЕУ, Романија и Бугарија за пристапување во Шенген зоната без пасоши. Тој ја даде изјавата додека пристигнуваше на состанокот на министрите за правда и внатрешни работи на ЕУ во Брисел.

На состанокот се очекуваше да се одобри пристапот на Хрватска во Шенген зоната, која моментално вклучува 22 од 27-те земји-членки на ЕУ, како и Швајцарија, Норвешка, Лихтенштајн и Исланд кои не се членки на ЕУ.

Минатиот месец Европската комисија донесе одлука дека сите три земји ги исполнуваат техничките критериуми за приклучување, а за нивно членство гласаше и Европскиот парламент.

Софија претходно се закани со контрамерки против Холандија и Австрија доколку тие земји стават вето на пристапот на Бугарија во Шенген зоната.

Путин: Борбите во Украина може да траат долго

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не ја исклучува можноста борбите во Украина да се претворат во „долг процес“, додека украинскиот претседател Володимир Зеленски порача дека Украина нема да остави ниту еден од своите граѓани под руска окупација.

Путин рече дека „специјалната воена операција“ може да трае долго време и ја нарече руската анексија на дел од териториите на Украина големо достигнување.

„Се разбира, тоа би можело да биде долг процес“, рече Путин приближно девет и пол месеци откако ја нареди инвазијата.

Путин вети дека „постојано ќе се бориме за нашите интереси“ и „да се заштитиме со сите расположливи средства“ и го повтори своето тврдење дека нема друг избор освен да испрати војници во Украина.

Русија го зазеде пристаништето Мариупол во Азовското Море во мај по речиси тримесечна опсада на градот. Во септември, Путин незаконски анектираше четири украински региони - Херсон, Запорожје, Доњецк и Луганск, иако неговите сили не ги контролираа целосно. Русија незаконски го зазеде украинскиот полуостров Крим во 2014 година.

Украина успеа повторно да заземе некои територии, вклучувајќи го градот Херсон и целиот десен брег на регионот по повлекувањето на руските сили минатиот месец. Зеленски рече дека украинските сили досега во борбите ослободиле 1.888 населби од руската окупација.

„Војната се претвори во војна за опстанок“, рече тој.

Руската инвазија на Украина започна на 24 февруари.

Иран егзекутираше лице поради протестите во земјата

Илустрација

Иранските власти денеска соопштија дека егзекутирале едно лице осудено за кривично дело, наводно извршено за време на тековните национални протести во земјата, што е прва таква казна извршена од страна на Исламската Република.

Иранската новинска агенција Мизан ја објави веста за егзекуцијата. Човекот идентификуван како Мохсен Шекари блокирал улица и нападнал припадник на безбедносните сили со мачета во Техеран. Најмалку десетина луѓе досега добија смртни казни поради нивната вмешаност во демонстрациите, велат активистите.

Протестите започнаа по смртта на 22-годишната Махса Амини во септември во полициски притвор. Иранската влада соопшти дека повеќе од 200 луѓе биле убиени во протестите. Иранските групи за човекови права велат дека бројката е повеќе од двојно поголема, додека Обединетите нации соопштија дека повеќе од 300 се убиени додека националните протести еволуирале во еден од најсериозните предизвици за теократијата на земјата од Исламската револуција во 1979 година.

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија

Вицепремиерката Славица Грковска

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска изјави дека политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава.

„Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во институциите, да имаме администрација која ќе биде на услуга на граѓаните и да се создадеме систем кој ќе биде отпорен на корупција“, порача таа на панелот на тема „Кревки демократии“, што синоќа се одржа во Рим, во рамките на Конференцијата на високо ниво на тема „Перспективите на Балканот и Црното море 2022“, во организација на НАТО, НАТО Фондацијата за одбрана, како и италијанското Министерство за надворешни работи.

Според Грковска, доколку земјата има стабилни институции кои се транспарентни, ефикасни, професионални и отпорни на политичко влијание, но и правосуден систем отпорен на политичко влијание, тогаш ќе може многу полесно да се соочи со сите предизвици, независно дали се надворешни или внатрешни.

„Во однос на напредокот на Република Северна Македонија морам да нагласам дека во последните пет години постигнавме многу. Од заробена држава станавме високо признаен и ценет меѓународен партнер, станавме земја членка на НАТО, ги почнуваме преговорите со Европска Унија. Но тоа сепак не е доволно. Имаме уште многу работа пред нас, доколку сакаме да изградиме стабилен и одржлив систем“, посочи Грковска.

Важно е, како што рече таа, да се прават сојузништва со граѓанското општество, со независните институции, бидејќи само така може да се оди напред.

„Популизмот е најштетното нешто за една демократија. Лесно е да си политичар и да го кажуваш само тоа што граѓаните сакаат да го чујат. Треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат и да ги спроведеш вистинските реформи“, потенцираше Грковска.

Експлозија во Севастопол, бран напади во источна Украина

Пристаништето на Севастопол.

Руските сили извршија нов бран на напади врз украинските позиции и населби на истокот, соопшти денеска Генералштабот на украинската војска, додека силна експлозија беше забележана во стратешки важното пристаниште Севастопол, дом на руската црноморска флота во Крим, кој е припоен од Москва.

Генералштабот во својот дневен извештај соопшти дека руските сили продолжиле со немилосрдните ракетни напади и бомбардирања на украинските позиции во Доњецк, со посебен фокус на градовите Бахмут и Авдијевка и Луганск, каде што офанзивата на Москва била концентрирана околу Стелмахивка и Плошанка.

Во североисточниот регион на Харкив, Русите го нападнале Тернова, село на неколку километри до руската граница. Украинската војска соопшти и дека руските окупатори почнале да го мобилизираат локалното население во Мелитопол во Запорожје.

Во Севастопол, силна експлозија одекнала над централниот дел на градот утрината, јавија дописниците на РСЕ, додавајќи дека неколку секунди пред експлозијата, можел да се слушне звук сличен на оној што се емитува при лансирање на ракета.

Михаил Развозаев, администратор на Севастопол, кој е назначен од Москва, рече дека експлозијата е резултат на „соборувањето на беспилотно летало“.

Развозаев на Телеграм напиша дека брод на руската Црноморска флота го соборил беспилотното летало над Црното Море. Тој не прецизираше на кого му припаѓа дронот.

Почнувајќи од август, Севастопол неколку пати беше цел на експлозии за кои руските власти велат дека биле предизвикани од напади со украински беспилотни летала.

Вчера во рускиот напад врз градот Курахово во Доњецк загинаа 10 лица. Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека нападот бил „многу брутален, апсолутно пресметан и убил мирни луѓе, обични луѓе“.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG