Достапни линкови

Големо полициско присуство на протестите во Хонгконг


Хонгконг.

Голем број на демонстранти денеска се собраа и маршираа во центарот на Хонгконг, додека припадници на полицијата беа распоредени во голем број.

Полицијата постави бариери, изнесе два камиони со топови со вода и со опрема се распореди на повеќе места во очекување на демонстранти на неовластените демонстрации.

Протестите во Хонгконг избувнаа пред две недели со повици до Владата да го укине предлог законот за екстрадиција. Оттогаш барањата се проширија и вклучуваат барања за целосна демократија и независна истрага за наводна полициска бруталност на протестите.

Протестите поранешната британска колонија ја втурнаа во најлошата криза од враќањето на Кина во 1997 година и и претставува голем предизвик за владетелите од Комунистичката партија во Пекинг.

XS
SM
MD
LG