Достапни линкови

Пратениците дебатираат за новите министри


Собраниска седница за уставни измени 11 јануари 2018

На попладневното продолжение на седницата пратениците од власта и опозицијата дебатираат за предлозите за нови членови на Владата, а во фокусот на расправата е предлогот нов министер за финансии да биде 31-годишната Нина Ангеловска, основачка на Групер.мк.

Пратениците се прозиваат и критикуваат за економијата, опозиционерите обвинуваат за негативни показатели, а од власта посочуваат аргументи за позитивни трендови.

Пратеникот Влатко Ѓорчев праша дали се исплаќаат плати на рака во фирмата на Ангеловска и кои се профилите на луѓето во Вебспот, фирма-мајка на Групер.

Премиерот Заев им порача на опозициските пратеници да се воздржат од интриги со кои го валкаат и дискредитираат професионалниот бекграунд на Ангеловска.

"Имате успешен млад човек, а вие со леснотија и од старт ја уништувате како личност. Кажувате негативен пример само за политички цели затоа што не е од ВМРО-ДПМНЕ. Разбирам различни ставови и критики, но ваков наратив не може да ја подобри состојбата на државата", рече Заев реплицирајќи му на Ѓорчев.

XS
SM
MD
LG