Достапни линкови

Спасовски: Со Албанија заеднички работиме за развој на Пустец


Министерот Оливер Спасовски

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со заменик министерот на МВР, Агим Нухиу и градоначалникот на Општина Ресен Живко Гошаревски денеска во Општина Пустец, Албанија имаше средба со албанскиот министер за внатрешни работи Сандер Лешај, градоначалникот на Пустец, Пали Колевски и пратеникот во албанскиот Парламент, Васил Штериовски.

Спасовски потенцираше дека унапредувањето на безбедноста, како основа за развој на државите, е од заеднички и примарен интерес.

Спасовски, како што е наведено во соопштението од МВР, ја нагласил иницијативата за интегриран пристап во менаџирањето на граничниот премин Ќафасан во насока на олеснување и динамизирање на протокот на луѓе и стоки преку овој граничен премин.

"Пораката што денес ја испраќаме токму од овде во Пустуц, општина која што е мост меѓу Македонија и Албанија, не е само порака за добрососедските односи туку и порака за заедничка поддршка за развој на оваа област" изјави министерот Спасовски по работната средба со неговиот албански колега Лешај

XS
SM
MD
LG