Достапни линкови

Хан оди на нова функција во ЕУ, објави австрискиот весник „Естерајх“


Јоханес Хан, актуелниот еврокомесар за соседска политика и проширување, во новиот состав на Европската комисија ќе добие нов ресор, тврди виенскиот весник „Естерајх“. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, почна пред неколку дена разговори со кандидатите кои земјите членки на ЕУ ги предложија за европски комесари.

На Хан ова му е трет мандат во Европската комисија, а пред тоа беше задоложен за регионалниот развој. Тој, како што објавува австрискиот весник, пред извесно време изразил и желба да ја задржи сегашната позиција во Европската комисија.

XS
SM
MD
LG