Достапни линкови

Турската армија ќе ја напушти Сирија само ако се постигне политички договор


Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу

Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, денеска изјави дека турската армија ќе ја напушти територијата на Сирија само во случај ако склучи политички договор за конфликтот.

„Доколку се изнајде политичко решение во Сирија, нашата армија ќе замине. Сепак, во моментот актуелниот сириски режим верува во политичко решение“, истакна Чавушоглу, кој е во посета на Норвешка.

На почетокот од јули турските власти објавија дека планираат да извршат воена операција во северниот дел на Сирија, бидејќи сметаат дека курдските групи кои дејствуваат во тој регион претставуваат опасност по Турција.

XS
SM
MD
LG