Достапни линкови

Американскиот производител на канабис Биг Мајк објави дека се сретнал со Заев


Средба на премиерот Зоран Заев со американскиот бизнисмен Биг Мајк

Американскиот бизнисмен Мајк Штрауметис познат како еден од поголемите производители на канабис со прекар Биг Мајк на социјалната мрежа Инстаграм објави фотографии и кратко видео од средбите со премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ. Тој во краткото видео на официјалниот Инстаграм профил вели дека Македонија има голем потенцијал.

„Возбуден сум да ви најавам дека земјата ќе ја направам европска суперсила на канабисот“, пишува Мајк на својот Инстаграм профил.

Медиумите побараа одговор од Владата за причините за посетата и за тоа што се разговарало на средбата. Оттаму за ИРЛ велат дека Владата и премиерот Заев на дневно ниво реализираат бројни средби и работни состаноци на економски теми.

„Не постои професионален стандард или пракса за јавно информирање за сите работни средби во Владата,“ пишува во одговорот на прес службата на Владата за ИРЛ.

XS
SM
MD
LG