Достапни линкови

Мицкоски: Власта и се одмаздува на опозицијата со планот Б


Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Берово денеска испрати порака дека власта се обидува да и се одмазди на опозициската партија со најавениот план Б за законот за Јавното обвинителство со кој треба се реши статусот на СЈО. Тој денеска го повтори ставот на партијата и побара оставка од министерката за правда Рената Дескоска.

„ Таасо нејзината вчерашна прес конференција наместо да ја искористи приликата и да им се извини на граѓаните на Македонија поради непријатните моменти како прегрнување и непосредности со Боки Тредичи за да даде оставка. Таа напротив повикува и на омраза и на освета кон опозицијата неводејќи сметка да направи реформи во судството во обвинителството. Нејзината цел е да најде начин да се пресмета со опозицијата“ изјави Мицкоски.

Во наредните денови се очекува да биде закажана седницата на собраниската комисија за европски прашања на која се очекува ВМРО-ДПМНЕ да поднесе амандмани на предлог законот за Јавно обвинителство. А амандмани најавија и албанските партии ДУИ Беса и Алијанса на Албанците.

Дескоска вчера по завршувањето на собраниската седница најави дека власта размислува за план Б, доколку не се обезбеди потребното двотретинско мнозинство во Парламентот. Таа посочи дека со измена на Законот за Совет на јавни обвинители, кој се носи со обично мнозинство, може да се најде решение за функционирање на Специјалното обвинителство.

XS
SM
MD
LG