Достапни линкови

Дескоска: Ако нема мнозинство за Законот за ЈО, има и други решенија


Рената Дескоска

Ако не се обезбеди двотретинско мнозинство за Предлог-зкаонот за Јавно обвинителство, тогаш во опција се други решенија, а едно од нив се измени во Законот за советот на јавни обвинители кој се носи со 61 глас, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

„Клучната разлика останува околу ефикасното завршување на судските постапки кои се почнати од Сепцијалното јавно обвинителство. За жал, преовладува мислењето и впечатокот дека на ВМРО-ДПМНЕ му е поважно да ги спасат оние кои се обвинети во постапките од СЈО, отколку да овозможат ефикасно водење на судските постапки и со тоа обезбедување на отворање на преговори за пристап кон Европската унија“, изјави Дескоска.

Таа ги отфрли обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ, која денеска побара оставка од неа, со образложение дека „во нејзиниот мандат има најголем политички и судски скандал“.

XS
SM
MD
LG