Достапни линкови

Турција и САД го воспоставија центарот за управување со безбедна зона во Сирија


Возила на турската армија

Заедничкиот турско-американски оперативен центар за управување со безбедна зона во североисточна Сирија е целосно оперативен, изјави турскиот министер за одбрана Хулуси Акар, јави Анадолија.

Турција и САД се согласија да формираат заеднички центар за операции долж североисточната граница на Сирија.

Акар додаде дека безбедната зона е планирано да биде формирана без да се губи време, во рамките утврдени со календарот.

„Во нашиот телефонски разговор со американскиот министер за одбрана, Еспер, се согласивме дека воените делегации ќе се соберат во Анкара за да ја започнат првата фаза и да се планираат следните фази”, рече Акар. Тој додаде дека Центарот го водат турски и американски генерал.

XS
SM
MD
LG