Достапни линкови

Заев се надева дека со опозицијата консензуално ќе го донесат закон за ЈО


Верувам дека заедно со опозицијата, со консензус ќе ја обезбедиме поддршката на новиот закон за Јавно обвинителство, изјави премиерот Зоран Заев за време на денешната посета во Пелагонискиот регион.

Според него предлогот на новиот Закон за Јавно обвинителство содржи над 80 отсто од предлозите на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ и очекува договор за донесување на Законот.

„Очекувам да се договориме, а пратениците да се изјаснат бидејќи деновите се одброени. За оваа работа разговараме скоро една година, а останаа само дваесеттина денови за разговори. Искрено верувам дека заедно со опозицијата, со консензус ќе ја обезбедиме поддршката на новиот Закон за Јавно обвинителство“, изјави премиерот Заев.

Заев испрати јавна порака до надлежните органи да најдат решение за избор на вршител на должност на СЈО и да не се дозволи нити еден предмет да биде загрозен.

Од ВМРО-ДПМНЕ на прес –конференција одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали има договор со власта за новиот Закон за обвинителство, портпаролот Димче Арсовски рече дека работните групи го тераат процесот на преговарање.

„Ние веќе предложивме кои се нашите параметри на новиот Закон кој што треба да биде неселективен, во спротивно во однос на СЈО, би можеле само да порачаме да се истражи секоја една инволвираност и секоја една замешаност на сите вработени во СЈО за дури потоа да може да се размислува што со тие луѓе понатака кои што во моментов работат, дали како обвинители, истражители и се останато во обвинителството“, рече тој.

XS
SM
MD
LG