Достапни линкови

Солзавец против демонстрантите во Хонгконг


Полицијата во Хонгконг употреби солзавец да ги растера демонстрантите кои се собираа во близина на една полициска станица. Демонстрантите фрлале тули кон полицијата, а наводно употребиле и молотови коктели.

До судирите дојде по претпладневниот протестен марш.

Продемократските демонстранти ги таргетираа „паметни светилки“ кои неодамна беа поставени, зашто се плашат дека тоа ќе го засили владиниот надзор врз граѓаните, но владата тоа го негира.

Протестите почнаа пред 11 недели против владиниот план да донесе закон со кој граѓаните на Хонгконг може да бидат екстрадирани во Кина. Оттогаш ги проширија барањата за целосна демократизација и независна истрага за наводна полициска бруталност на протестите.

Демонстрациите ја втурнаа поранешната британска колонија во најголемата криза откако повторно станаа дел од Кина во 1997 година.

XS
SM
MD
LG