Достапни линкови

Возачот избегал по сообраќајката во која загина мигрант, а 12 се повредени


Илустрација.

Основното јавно обвинителство Кавадарци изврши увид на автопатот Демир Капија – Неготино, на местото на сообраќајната несреќа во која еден мигрант загина, а 12 беа повредени.

Од Кавадаречкото обвинителство, според првичните сознанија, соопштија дека возилото кое превезувало 13 мигранит, удрило во товарно моторно возило со кавадаречки регистарски ознаки. Од ударот, возачот на камионот изгубил контрола и удрил во друго патничко моторно возило со српски регистарски ознаки, кое исто така е оштетено. По несреќата возачот кој ги превезувал мигрантите избегал и по него се трага. На возилото имало скопски регистерски таблички, но тие не одговараат на возилото, па по наредба на јавен обвинител се работи на утврдување на сопственоста, појаснуваат од ОЈО Кавадарци.

Дополнително, дежурниот јавен обвинител издаде наредба за обдукција на телото на починатиот и врши распит на сведоци на настанот во насока на утврдување на фактите.

Претходно од МВР соопштија дека едно лице мигрант од Бангладеш починало, четворица мигранти се тешко повредени и се пренесени на Клиниките во Скопје, а осум други се повредени, во сообраќајка што се случила синоќа во 19.40 часот на автопатот Демир Капија- Неготино.

XS
SM
MD
LG