Достапни линкови

Франција стартува истрага за милијардерот Епштајн


Американскиот милијардер Џефри Епштајн, архивска фотографија

Франција стартуваше прелиминарна истрага за наводите за сексуални кривични дела поврзани со починатиот американски милијардер Џефри Епштајн, соопшти денеска обвинителот Реми Хејц. Истрагата ќе разгледува можни кривични дела како силување на деца под 18 години и евентуален криминален заговор. Милијардерот Епштајн беше пронајден мртов во неговата затворска ќелија во САД на 10 август, откако беше обвинет за сексуална трговија со малолетни лица.

XS
SM
MD
LG