Достапни линкови

Харадинај: Косово покажа висока политичка свест, народот е на потег


Рамуш Харадинај

Косовскиот премиер во оставка и лидер на Алијансата за иднината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај, по денешното гласање за распуштање на Собранието, што води кон предвремени избори во земјата, изјави дека денеска Косово покажа висока политичка свест и зрелост, јави дописникот на МИА од Приштина.

Храдинај по собраниската седница изјави пред новинарите дека е сега во рацете на граѓаните да одлучат кој ќе ја води земјата во иднина.

„Денешното гласање во Собранието го ценам како израз на политичка зрелост на Косово и на политичките субјекти. Цврсто сум уверен дека граѓаните ќе го искористат своето право да одлучат кој ќе ја води земјата во идниот период. Ме радува што ова се случи со таква висока политичка свест“, изјави Харадинај.

XS
SM
MD
LG