Достапни линкови

Протести во Турција по смена на тројца градоначалници


Илустрација - припадници на турските безбедносни сили.

Турската полиција употреби водени топови за да ги растера демонстрантите кои протестираа против одлуката на Владата да смени тројца градоначалници од југоисточниот дел на земјата, каде претежно живеат Куртди, објавија турскиот медиуми, кои наведуваат дека најамлаку 30 лица се приведени во Дијарбакир на третиот ден од протестите.

Во извештаите се вели дека Владата ги сменила градоначалниците на Дијарбакир Мардин и Ван поради наводни врски со Работничката партија на Курдистан, која турските власти ја сметаат за терористичка организација.

XS
SM
MD
LG