Достапни линкови

Путин: Нема закана од радијација од ракетата во Северна Русија


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не постои „закана“ од загадување откако експлозија на ракета минатата недела предизвика привремено зголемување на нивото на зрачење.

„Таму не постои закана и пораст на нивото на зрачење. Ние испративме експерти таму и тие сега ја контролираат ситуацијата“, рече Путин на заедничката прес-конференција со францускиот претседател Емануел Макрон.

Во несреќата на 8 август за време на тестирање на новиот погонски систем во северниот руски регион Архангелск, загинаа најмалку пет, а повредени беа неколку други лица.

На 13 август, руската федерална агенција за временски услови објави краток пораст на нивото на зрачење во блискиот град Северодвинск по експлозијата.

Два дена подоцна, агенцијата за набљудување на радијацијата во Норвешка соопшти дека регистрирала мали количини на радиоактивен јод во воздухот стотици километри од местото на несреќата.

Говорејќи во летната резиденција на Макрон во Форт Брегангон, јужна Франција, Путин денеска рече дека се преземени сите неопходни мерки на безбедност „така што не се случува ништо неочекувано“.

XS
SM
MD
LG