Достапни линкови

Русија нема да распоредува нови ракети


RUSSIA -- Russian Defense Minister Sergei Shoigu, left, and Venezuelan Minister of Defense Vladimir Padrino Lopez pose for a photo prior to their talks in Moscow, August 15, 201

Русија нема да распоредува нови ракети се додека САД, исто така, се воздржуваат во Европа и Азија, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Тој изјави дека неговата земја е подготвена за дијалог со САД за ракети со краток дострел и среден дострел.

САД официјално се повлекоа на 2 август од договор со Русија за елиминација на нуклеарните ракети со краток дострел и среден дострел обвинувајќи ја Москва за кршење на тој договор и распоредување забранети видови ракети што Кремљ го негира.

XS
SM
MD
LG