Достапни линкови

Зајберт: Меркел и Џонсон ќе разговараат за Брегзит


Портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт, најави дека наскоро би требало да се оджи средба на германската канцеларка Ангела Меркел со нејзиниот британски колега, премиерот Борис Џонсон, на која двајцата ќе разговараат за Брегзит, објавија британските медиуми.

Зајберт рече дека деталите за средбата ќе бидат објавени подоцна.

Според Зајберт, германската Влада и натаму се залага за договор за Брегзит. Тој додаде дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ без договор не е во интерес на ниту една страна.

XS
SM
MD
LG