Достапни линкови

Рустеми: Одговорив се што ме прашаа во Обвинителството


Обвинителот Бурим Рустеми од СЈО, кој денеска беше сослушан во Обвинителството за организиран криминал, изјави дека одговорил на сите поставени прашања кои му биле поставени и дека неговиот исказ ќе придонесе за развој на истрагата, во делот на настаните поврзани со предметот „Поштенска банка“.

Рустеми истакна дека тој не почувствувал влијание врз неговата изјава пред ОЈО, и дека ако имало влијание - ќе пријавел.

Тој за информацијата за претрес на влез и излез на обвинителите во СЈО, издадено од Шефицата во оставката, Катица Јанева рече дека не знае, зато што „и вчера и денес е со обврски, односно дека вчера бил на судење за случајот „ТНТ“, а денес дека е на сослушување во обвинителството“.

Претходно, во врска со случајот „Рекет“ на исказ беа повикани обвинителките од СЈО, Лиле Стефанова и Елизабета Јосифовска, а шефицата на СЈО, Катица Јанева, добила покана да се јави во Обвинителството да даде исказ во вторник во 10 часот.

XS
SM
MD
LG