Достапни линкови

Побарано изземање на Јанева од случајот „ТНТ“ поради „Рекет“


Шефицата на СЈО, Катица Јанева

Поранешниот градоначалник на Општина Гази Баба Тони Трајковски, кој е обвинет во случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство, на денешното рочиште побара изземање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Трајковски пред Кривичниот суд изрази сомнеж за поврзаност на директорот на фирмата “Дрим Билдинг”, Адриан Амзоски, кој бил инвеститор во зградата “Космос”, со случајот “Рекет”. Според него, обвинението против Амзоски за “ТНТ” било повлечено.

„Во фаза на закажување рочиште од страна на Основниот суд Скопје 1 по кривичната пријава, Јанева го презема случајот од колегите од Обвинителството и го повлекува тој обвинтелен акт без да достави докази. Се сомневаме за поврзаност на повлекувањето на пријавата со потпишувањето на договорот за соработка на „Дрим билдинг“ со Меѓународниот сојуз по два месеца од повлекувањето на обвинителниот акт“изјави Трајковски.

Покрај Трајковски, во случајот обвинети се и поранешнио премиер Никола Груевски, и поранешниот министер Миле Јанакиески. Според обвинението на СЈО, обвинетите во 2011 година сториле кривично дело од политичка омраза со уривање на комплексот „Космос“ на Фијат Цаноски.

XS
SM
MD
LG