Достапни линкови

Британија го предупреди Иран да се држи до ветувањето за нафтениот танкер


Грејс 1

Британските власти соопштија дека Иран мора да се придржува кон даденото ветување дека танкерот Грејс 1 нема да патува до Сирија. Тие предупредија и дека нема да дозволат некој да ги заобиколува санкциите на ЕУ за сирискиот режим кој користел хемиско оружје против својот народ.

Властите од Гибралтар донесоа одлука да го ослободат иранскиот танкер. Според извештаите, тие добиле пишана изјава од Техеран дека нема да ја транспортира нафтата во Сирија.

XS
SM
MD
LG