Достапни линкови

Фетаи одбила претрес при влез во СЈО, полицаецот се повикал на наредба од Катица Јанева


Фатиме Фетаи

Обвинителката Фатиме Фетаи, денеска одбила да биде претресена на влезот од Специјалното јавно обвинителство. Како што изјави Фетаи за ТВ24, таа била запрена од полицаецот на влезот и била известена за „наредбата од специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за претресување на сите вработени во СЈО“. Фетаи се спротивставила на оваа одлука.

„Јас сум обвинителка која работи во оваа институција веќе четири години, а не осомничена за да ме претресуваат на секое влегување и излегување. На враќање од паузата околу 13 часот ме застана полицаецот и соопшти дека не можам да влезам без да бидат извршени проверки во мојата ташна. Тој се повика на наредба која денеска била дадена од шефицата Катица Јанева“, изјавила Фетаи за ТВ24.

XS
SM
MD
LG