Достапни линкови

САД ги одложи царините за Кина до 15 декември


Вашингтон ја одложи примената на нови царини од 10 отсто за увозот на одредени кинески производи, вклучително мобилни телефони, лаптопи и видео игри до 15 декември, соопшти Министерството за трговија на САД. Како резултат на тоа, вредноста на акциите на берзите, која паѓаше веќе втор ден по ред, попладнето скокна за скоро два процента, а за „Епл“ за дури пет проценти.

Овој потег на Вашингтон ја намали загриженоста на пазарот дека заострувањето на трговските војни ќе го забави глобалниот економски раст откако американскиот претседател Доналд Трамп на 1 август објави дека од први септември ќе воведе нови царини од 10 отсто за кинески вреден 300 милијарди американски долари. Тој ја обвини Кина за „манипулирање со валутите“ и неправедни трговски практики кои ги погодуваат американските земјоделци и компании.

XS
SM
MD
LG