Достапни линкови

Големи шумски пожари во Грција


илустрација

Стотици пожарникари се борат против шумските пожари во Грција, на островите Евија и Тасос, како и во близина на Теба, северозападно од Атина. Според медиумските извештаи, густ чад ја прекри и Атина, која е оддалечена 110 километри. Повеќе од 227 пожарникари, пет хеликоптери и шест канадери се борат со огнената стихија на Евија.

Како што јавуваат агенциите, пожари неконтролирано избиле во четири грчки региони, а пожарникарските служби во последните три дена гаснеле 182 пожари.

Претставници на цивилната заштитна служба ги предупредија луѓето во погодените области, посебно повозрасните, децата и хронично болните, да останат во затворен простор и да ги подесат клима уредите така што ќе се користи само воздухот од просторијата. Активистите за заштита на животната средина оценуваат дека се поголемиот број пожари во светот претставуваат загрижувачки симптом на глобалното затоплување.

XS
SM
MD
LG