Достапни линкови

Заев: Градиме квалитетна инфраструктура низ цела држава


Премиерот Зоран Заев

Премиерот Зоран Заев денеска на Фејсбук порача дека Владата гради квалитетна инфраструктура низ целата држава.

„Квалитетно изградена патна и железничка инфраструктура е императив за нас, бидејќи претставува крвоток на економската активност, преку брзиот проток на луѓе, стоки и услуги“, посочува Заев.

Гасификацијата, како што наведува, е еден од највредните проекти за граѓаните и компаниите на нашата земја, при што ширум државата се изградени 216 километри гасовод.

„Фокусирани сме на изградба на водоводи и канализации заради подобрување на животот на граѓаните. Досега се изградени над 30 километри водовод за 310.000 жители и 37 километри канализација за 22.500 жители. Заедно ја градиме Северна Македонија. Ја правиме убаво место за живеење. Градиме по план!“, наведува Заев.

XS
SM
MD
LG