Достапни линкови

Министерство за здравство: Нема заболени граѓани од антракс


Министерот за здравство Венко Филипче

Министерството за здравство во однос на информациите дека кај добитокот во делови од државава се појавила заразата антракс, соопшти дека нема заболени граѓани од болеста.

Според министерството, ситуацијата внимателно се следи и се постапува високо стручно по најсовремени светски протоколи и притоа преземени се сите потребни мерки за превенција со профилакса од антракс. Претходно од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека кај добитокот во делови од државата се појавила заразната болест антракс.

XS
SM
MD
LG