Достапни линкови

Украина со протест на посетата на Путин на Крим


Рускиот претседател Владимир Путин на Крим

Украинското министерство за надворешни работи упати протест за посетата на рускиот претседател Владимир Путин на полуостровот Крим нарекувајќи ја „грубо кршење“ на суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата.

„Обидите на руската страна и мас-медиумите да ги опишат ваквите„ посети “како„ обични “домашни патувања на руските службеници се залудни“, се наведува во изјавата на министерството, додавајќи дека Крим е „составен дел“ на Украина.

Путин вчера беше прикажан на државната телевизија во кожна јакна на мото-шоу организирано од мотоциклистичкиот клуб „Ноќни волци“ во Севастопол на Крим.

XS
SM
MD
LG