Достапни линкови

Тајфунот Лекима однесе 22 животи во Кина


Тајфунот Лекима во источна Кина

Најмалку 22 лица загинаа, а 10 се водат за исчезнати во источна Кина по лизгање на земјиштето предизвикано од тајфун поради кој беа евакуирани повеќе од милион лица. Тајфунот Лекима предизвикал тропска бура и ветрови со брзина од 187 километри на час.

Од Шангај биле евакуирани 253 илјади луѓе, а илјадници летови беа откажани. Речиси 200 возови кои поминуваат низ градот Јиан во покраината Шандонг се откажани до утре.

XS
SM
MD
LG