Достапни линкови

Гани: За иднината на Авганистан не може да се одлучува однадвор


Авганистанскиот претседател Ашраф Гани

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани го отфрли странското влијание и повика претседателските избори да се одржат во наредниот месец, согласно плановите и во услови на преговори меѓу САД и талибанците кои имаат за цел да стават крај на конфликтот во земјата. Тој порача дека без легитимна и силна влада која ќе биде избрана на избори, Авганистанците нема да имаат можност да постигнат достоен мир.Според него, постигнувањето на мир е возможно само меѓу исламските власти и талибанците.

„За нашата иднина не може да се одлучува однадвор. Судбината на Авганистан ќе биде решена дома. Ние не скаме никој да интервенира во нашите работи“, рече Гани во телевизиско обраќање.

XS
SM
MD
LG