Достапни линкови

Атамбаев и официјално обвинет за корупција


Архивска фотографија- поранешниот киргистански претседател Алмазбек Атамбаев

Поранешниот киргистански претседател Алмазбек Атамбаев официјално е обвинет за корупција, ден откако беше уапсен од специјалци во тензична атмосфера меѓу неговите поддржувачи и полицајците во главниот град Бишкек.

Судот денеска соопшти дека го обвиниле 62 годишниот поранешен лидер за корупција, злоупотреба на положбата и нелегално богатење за време додека беше претседател од 2011 до 2017 година. Според одлуката на судските власти Атамбаев ќе биде во притвор до 26 август.

XS
SM
MD
LG