Достапни линкови

Обвинителството во Струмица ги испитува причините за пожарот во гаражата на Судот


Пожар зад судот во Струмица

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица изврши увид во гаражата на Основниот суд во Струмица каде попладнево избувна пожар.

Според првичните сознанија, опожарено е едно службено возило на судот, како и предмети одземени со правосилни судски пресуди донесени пред повеќе години. Во насока на утврдување на причините за пожарот, издадена е наредба за прибирање на траги од лице место, како и за прегледување на снимките од видео надзорот над објектот, соопшти Јавното обвинителство.

Пожарот беше изгаснат околу 16 часот. Во гаснењето учествувале 14 пожарникари со четири возила.

Според командирот на струмичките пожарникари, Александар Гудев, во гаражата се чувал запленет пиротехнички материјал и други предмети од правосилни пресуди.

XS
SM
MD
LG