Достапни линкови

Специјалците го уапсија Атамбаев


Судири меѓу полицијата и поддржувачи на Атамбаев

Киргистанските специјалци го уапсија поранешниот претседател Алмазбек Атамбаев по синоќешните тензии околу обидот за негово апсење и судирите меѓу полицијата и неговите поддржувачи. Во судирите загина еден полицаец, а 52 луѓе беа повредени. Поранешниот претседател рече дека тој пукал, но не планирал да повреди никого.

Атамбаев со полициски конвој бил пренесен од неговиот резиденцијален комплекс во предградие на Бишкек во седиштето на Министерството за внатрешни работи во главниот град. Тој е обвинет за корупција, злоупотреба на положбата и нелегално богатење за време додека беше претседател од 2011 до 2017 година.

XS
SM
MD
LG