Достапни линкови

Брод со мигранти заглавен во Средоземното Море, бара помош од три членки на ЕУ


Архивска фотографија: Бродот Опен армс

Брод на шпанска хуманитарна организација со 121 мигранти, кој цела недела се наоѓа во Средоземното Море во исчекување на безбедно пристаниште за впловување, побара помош од Шпанија, Франција и од Германија.

Посадата на бродот „Опен армс“ (Отворени раце) денеска соопшти дека им испратила писма на владите на трите земји, молејќи ги да побараат од Европската комисија да најде решение за нивниот проблем.

Бродот се наоѓа во близина на италијанскиот остров Лампедуза, а Италија и Малта не му дозволуваат да вплови во нивните пристаништа.

XS
SM
MD
LG