Достапни линкови

Алијанса за Албанците - Обвинител од ЕУ поради случаите како „Рекет“


Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села

Партијата Алијанса за Албанците, во соопштение до јавноста, го повтори барањето во државата да има обвинител од Европска унија како излез од ќорсокакот во правниот систем, а по повод видео-материјалот објавен на социјалните мрежи поврзан со случајот „Рекет“.

„Бараме, под итно да се преземат сите законски мерки за да се расчисти целосно случајот и да се прошири истрагата. Истовремено бараме да се отвораат истраги за сите предмети коишто се во предистражна постапка, како што е предметот „Пациент“ и други. Случајот „Рекет“ е доволен доказ дека сите тие случаи се пропаднати, додека видео-материјалот којшто е објавен денеска го потврдува тоа. Алијансата за Албанците уште еднаш го повторува барањето за „Обвинител од ЕУ“ како решение за излез од ќорсокакот во кој се најде нашиот правосуден систем“, стои во соопштението на Алијансата за Албанците.

XS
SM
MD
LG