Достапни линкови

Земјотрес со јачина од 6,5 степени во Турција


Илустрација

Земјотрес со јачина од 6,5 степени по Рихтеровата скала беше регистриран денеска во југозападниот турски округ Денизли. Според локални медиуми, на кои се повикуваат светските новински агенции, во земјотресот се урнати повеќе објекти во кои имало луѓе. Спасувачки тимови веднаш излегле на терен и успеале од урнатините да извлечат повеќе лица кои веднаш биле пренесени во болница, објавија локалните медиуми.

Епицентарот на земјотресот бил во реонот на градот Бозкурт, на длаобочина од седум километри. Се уште нема официјални информации за бројот на повредени и евентуално загинати луѓе.

Денеска беше регистран земјотрес и во округот Измир, со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала.

XS
SM
MD
LG