Достапни линкови

Вести

Алијанса за Албанците бара истрага за предметот „Пациент“ за Бујар Османи

Зијадин Села и Арбен Таравари
Зијадин Села и Арбен Таравари

Алијансата за Албанците бара да се отвораат истраги за сите предмети кои се во предистражна постапка, како што е предметот ,,Пациент”, во кој е осомничен и вицепремирот Бујар Османи.

„Случајот ‘Рекет’ е доволен доказ дека сите тие случаи се пропаднати поради рекет, додека видео-матерјалот кој што е објавен денес го потврдува тоа. Алијансата за Албанците уште еднаш го повторува барањето за Обвинител од ЕУ како решение за излез од ќорсокакот во кој е најден нашиот правосуден систем“, стои во соопштението од Алијанса за Албанците, од каде апелираат и за целосно расчистување на случајот „Рекет“ и проширување на истрагата.

Во случајот „Пациент“, СЈО го сомничи Бујар Османи дека како екс-министер за здравство од 2010 одобрил предлог на Комиисија за јавни набавки која пак спровела фаворизиран тендер за бугарска фирма која била избрана да реконструира неколку болници низ земјава.

види ги сите денешни вести

СЗО: Висок ризик од ширење детска парализа во Појасот Газа

Појас Газа
Појас Газа

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои висок ризик од ширење на вирусот на детска парализа низ Појасот Газа и надвор од неговите граници поради лошата здравствена и санитарна ситуација во палестинската енклава која е разурната од војната.

Ајадил Сапарбеков, лидер на тимот за здравствени итни случаи на СЗО во Газа и Западниот Брег, рече дека циркулирачкиот полиовирус тип 2 бил изолиран од примероците од отпадните води во Газа.

Сапарбеков рече дека работниците на СЗО и УНИЦЕФ треба да пристигнат во четврток во Газа за да земат примероци од човечка столица како дел од проценката на ризикот поврзана со откривањето на вирусот, пренесува Ројтерс.

Тој рече дека проценката, која се надева дека ќе биде завршена до крајот на неделата, ќе им овозможи на здравствените власти да издадат препораки, „вклучувајќи ја потребата од масовна кампања за вакцинација, како и каков тип вакцина треба да се користи и која возрасна група од населението ќе треба да се вакцинира“.

Полиомиелитис, кој се шири главно преку фекално-орален пат, е многу заразен вирус кој може да го нападне нервниот систем и да предизвика парализа. Тоа главно ги погодува децата на возраст под пет години.

Израелската војска соопшти дека ќе почне да нуди вакцина против детска парализа на војниците кои служат во Појасот Газа, откако беа пронајдени траги од заразниот вирус на детска парализа во примероци во областите на крајбрежната енклава.

Војската, исто така, соопшти дека со соработка на меѓународни групи, биле увезени доволно вакцини за да се опфатат повеќе од еден милион луѓе во Газа, која има вкупно население од околу 2,3 милиони.

Изгаснати 20 пожари, 10 сè уште активни

илустрација
илустрација

Во изминатото деноноќие на територија на цела држава имавме 30 активни пожари на отворено и шумски пожари. Од нив 20 се целосно изгаснати, а 10 се активни и веќе дел од нив се ставаат под контрола, изјави директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов.

Тој информира дека рано утрово со полициски хеликоптер почнало гаснењето на пожарот, кој вчера доцна попладне изби во општина Старо Нагоричане, во атарот на село Челопек.

„Два активни пожари има на планината Серта. Првиот е од воениот полигон Криволак во насока на реката Брегалница, а вториот се наоѓа над селото Пухче во насока на селото Селце, за кој можам да кажам дека имаме делумна контрола и не ги загрозува двете села“, изјави Ангелов.

Активен пожар има и на територија на општина Пласница, во месноста „Стромол“, каде гори мешана шума со слаб интензитет. Веќе неколку дена два активни пожари има и во општина Чашка, кај селата Габровник и Мокрени, каде гори мешана шума и ниска вегетација и во месноста викана Мукос, каде е зафатена ниска вегетација.

Два пожара има и на територија на општина Долнени, од кои едниот е во близина на село Небрегово каде гори нискостеблеста шума, растенија и трева.

Од ЦУК велат дека последниот пожар, кој постојано го гаснат и поворно се пали е на територија на општина Ново Село, кај село Бадилен, во близина на границата со Бугарија.

Директорот на ЦУК информира дека дека има доволен број пожарникари, кои се вклучени во гаснењето на пожарите. На терен се и припадници на Армијата, полицијата и на ДЗС. Вклучени се и дел од вработените на „Национални шуми“.

Тошковски: Се стабилизира состојбата со издавањето на лични документи

илустрација
илустрација

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, кој денеска беше во посета на Одделот за граѓански работи изјави дека состојбата со издавањето на лични документи се стабилизира.

„Очекуваме за еден месец издавањето на документите да се врати во законските рокови. Ќе ги зголемиме капацитетите во делот на обработка на барањата за пасоши поднесени во ДКП, со цел македонската дијаспора што побрзо да добие патна исправа. Обезбедуваме нови количини обрасци за лични документи кои ќе ги задоволат потребите за наредниот период“, напиша Тошковски на својот фејсбук профил.

Тој истакнува дека термин за итна постапка се добива за еден ден, а за редовна постапка за најмногу 10 дена.

Според него, повеќе нема интерес за закажување на термини во пунктот Идризово и истиот, како што напиша на ФБ, ќе се затвори откако ја исполни својата цел со прием на околу 25 000 барања.

Веќе неколку месеци граѓаните имаат проблем навремено да ги добијат личните документи со новото уставно име на земјата. Граѓани со месеци чекаат и лична карта и пасош, а во меѓувреме немаат важечки документ со кој би можеле да завршат било каква работа, не само во банка, туку и во друга институција.

Околу мај 2023 година веќе имаше наплив на барања за закажувања на термини во Министерството за внатрешни работи (МВР), кои се добиваа месеци по закажувањето.

Во целиот овој период државата не ги издаваше документите со новото име и во законскиот рок, а за граѓаните произлегоа низа други проблеми, како ограничување на нивното движење, а сега некои од нив немаат ниту еден важечки документ.

На 12 февруари оваа година истече периодот од пет години според одредбата од Преспанскиот договор потпишан во 2018 година, со која престануваа да важат патните исправи и документите за меѓународна употреба што го содржат старото име на државата.

Мекалистер реизбран за претседател на Комитетот за надворешни работи на ЕП

 Дејвид Мекалистер
Дејвид Мекалистер

Пратеникот во Европскиот парламент (ЕП), Дејвид Мекалистер денеска (23 јули) е реизбран за претседател на Комисијата за надворешни работи на ЕП (АФЕТ).

Мекалистер беше единствениот кандидат за таа функција избран со едногласно одборување. По завршувањето на гласањето посочи дека пратениците го започнуваат мандатот во време на растечки геополитички тензии и рече дека за време на нивната работа во новото свикување на ЕП, тие ќе продолжат да го нагласуваат непосредното соседство на ЕУ и партнерите во Западен Балкан.

„Мораме да одржуваме силни трансатлантски односи без разлика кој ќе биде во Белата куќа по јануари. Мораме да ја задржиме агресивната Русија и дополнително да ја зголемиме хуманитарната, економската, финансиската и воената поддршка за Украина на нејзиниот пат кон мир и членство во ЕУ и НАТО. Во исто време, ќе продолжиме да го нагласуваме нашето непосредно соседство и нашите партнери од Западен Балкан“, рече Мекалистер.

Минатата недела за претседателка на Европскиот парламент со мандат од две и пол години, беше реизбрана Роберта Мецола од малтешката конзервативна Национална партија (ПН), која е дел од групата на Европската народна партија (ЕПП).

Овој десетти состав на Европскиот парламент има 720 места или 15 повеќе отколку претходниот парламентарен состав. Вкупно 54 отсто од европратениците се новоизбрани, а 39 проценти од членовите на Европарламентот се жени.

Четиринаесет палестински фракции потпишаа договор за национално единство

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји (во средината) позира за групна фотографија со членовите на палестинските фракции за време на потпишувањето на Декларацијата од Пекинг, Кина, 23 јули 2024
Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји (во средината) позира за групна фотографија со членовите на палестинските фракции за време на потпишувањето на Декларацијата од Пекинг, Кина, 23 јули 2024

Различни палестински фракции, вклучувајќи ги Хамас и Фатах, се согласија да ги прекинат поделбите и да го зајакнат националното единство со потпишување на Пекиншката декларација, објавија денеска (23 јули) кинеските државни медиуми.

Претставници на 14 палестински фракции, вклучувајќи ги Хамас и Фатах, неделава се собраа во Пекинг во нов обид за помирување.

Членот на палестинското политичко биро на Хамас, Муса Абу Марзук, по состанокот објави дека неговото движење потпишало договор со другите палестински фракции, вклучувајќи го и ривалот Фатах.

„Денеска потпишуваме договор за национално единство и изјавуваме дека националното единство е патот што треба да се следи за да се заврши тој процес. Се обврзуваме да го поддржиме националното единство, рече Абу Марзук.

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји го поздрави потпишувањето на договорот од страна на 14 палестински фракции, кој предвидува формирање на преодна влада на национално помирување во Појасот Газа по војната.

„Најистакнатиот дел од договорот предвидува формирање на преодна влада на национално помирување по војната во Газа“, рече Ванг откако палестинските фракции потпишаа заедничка декларација.

Фатах, основан од историскиот лидер на Палестинците Јасер Арафат и ривалот на Фатах, Хамас, кој води војна во Појасот Газа против Израел, се во несогласување откако Хамас (која САД и ЕУ ја прогласија за терористичка организација) ја протера палестинската управа од Појасот Газа во јуни 2007 година по повеќе од една година политичка криза и насилство по парламентарните избори.

Меѓутоа, израелската војна во Појасот Газа против Хамас повторно ги поттикна повиците за преговори меѓу двете палестински фракции. Кинеската дипломатија оцени дека може да поттикне внатрепалестинско помирување.

Војната во Газа започна откако Хамас го нападна јужниот дел на Израел на 7 октомври, убивајќи околу 1200 луѓе и зеде 250 заложници.

По масакрот на Хамас, главно на цивили, Израел започна офанзива против Газа. Најмалку 39 006 луѓе загинаа во борбите, според Министерството за здравство на Газа под контрола на Хамас. На таа палестинска територија живеат околу 2,3 милиони луѓе.

Русија уништила 25 украински беспилотни летала, главно над Крим

Кримскиот мост што ги поврзува руското копно и полуостровот Крим преку теснецот Керч, октомври 2022
Кримскиот мост што ги поврзува руското копно и полуостровот Крим преку теснецот Керч, октомври 2022

Русија рано во вторник (23 јули) уништи 25 украински беспилотни летала, од кои 21 над Крим и Црното Море, соопшти Министерството за одбрана.

„Противвоздушната одбрана пресретна и уништи две беспилотни летала над регионот Брјанск и два над Белгород, како и 21 беспилотно летало над територијата на Република Крим и Црното Море“, соопшти Министерството на каналот Телеграм, а пренесе АФП.

Русија објави дека уништила вкупно 85 беспилотни летала во периодот од неделата навечер до понеделник наутро, од кои 47 во јужниот дел на Ростовската област на границата со Украина.

Киев ја презеде одговорноста за нападот со беспилотно летало врз рафинеријата во Туапсе, град на Црното Море во југозападната руска област Краснодар, кој предизвика пожар.

Според украински воен извор, станува збор за објект на рускиот нафтен гигант Роснефт.

Руските регионални власти го осудија нападот, тврдејќи дека пожарот настанал по падот на остатоци од дрон.

Москва речиси секојдневно објавува дека уништила украински беспилотни летала испратени на нејзина територија. Киев тврди дека ги извршува нападите како одговор на руските бомбардирања на Украина кои се во тек од почетокот на инвазијата на земјата во февруари 2022 година.

Собранието ќе ги избира замениците-министри

Собраниска седница, илустрација
Собраниска седница, илустрација

Собранието, денеска (23 јули) ќе ја одржи 11-тата седница, на која треба да бидат изгласани заменик-министрите во Владата за комплетирање на владиниот тим.

Седницата е закажана за 11 часот, а на дневен ред е и предлог-законот за изменување на Законот за здравствената заштита во прво читање, со кои се укинуваат економските директори во јавните здравствени установи и болниците и верификацијата на мандат на пратеник во Собранието.

Претседателот на Владата предлогот за заменик-министри го достави до Собрание минатата недела.

За заменик министер во Министерството за одбрана се предлага Елфет Исмаили, во МВР, Астрит Исеини. За заменик министер во Министерството за правда се предлага Ален Деребан, а за заменик министер во Министерството за односи со заедници се предлага Неждeт Мустафа.

Зоран Димитровски ќе биде заменик министер во Министерството за надворешни работи и трговија, а за заменик министер во Министерството за европски прашања се предлага Викторија Трајков. За заменик на министерот во Министерството за финансии се предлага Николче Јанкуловски, а за во Министерството за економија и труд се предлага Марјан Ристески.

За заменик на министерот во Министерството за енергетика, рударство и минерални суровини се предлага Мирослав Лабудовиќ. За заменик на министерот во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство се предлага Флакрон Беџети, а во здравство Јовица Андовски.

За заменик на министер за образование и наука се предлага Лулзим Алиу, во Министерството за локална самоуправа се предлага Ерџан Селими, за заменик министер во Министерството за култура и туризам е предложен Седат Сулејмани, а заменик министер за дигитална трансформација Радослав Настасијевиќ Варџиски.

За заменик на министерот кој ќе раководи со Министерството за јавна администрација се предлага Лазе Јаќимоски, за во Министерството за транспорт се предлага Калтрина Зеколи Шаќири.

За заменик на министерот во Министерството за животна средина и просторно планирање е предложена Ане Лашкоска, додека за заменик министер во Министерството за спорт се предлага Сафије Садики Шаини.

Од коалицијата „Влен“ информираа дека нивните кандидати за заменик-министри ги претставуваат достоинството, професионалноста и надежта за Албанците од Северна Македонија.

Речиси 1200 приведени по протестите во Бангладеш

илустрација
илустрација

Бројот на апсења во деновите на насилство во Бангладеш се приближи денеска до границата од 1200, откако протестите поради квотите за вработување предизвикаа широки немири.

Најмалку 174 луѓе загинаа, вклучително и неколку полицајци, според полицијата и болниците.

Она што започна како демонстрации против политизираните квоти за прием за бараните владини работни места, минатата недела прерасна во некои од најголемите немири во мандатот на премиерката Шеик Хасина.

Беше воведен полициски час и војници беа распоредени низ јужноазиската земја, а прекинот на интернетот низ целата земја драстично го ограничи протокот на информации, што го наруши секојдневниот живот за многумина.

Во неделата, Врховниот суд го намали бројот на резервирани работни места за одредени групи, вклучувајќи ги и потомците на „борците за слобода“ од ослободителната војна на Бангладеш против Пакистан во 1971 година.

Студентската група која ги предводи демонстрациите ги прекина своите протести во понеделникот на 48 часа, а нејзиниот лидер рече дека не сакале реформи „за сметка на толку многу крв“.

Нетанјаху во Вашингтон, предвидена е средба со Бајден

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Претседателот на Соединетите Држави, Џо Бајден се очекува да го прими израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Белата куќа, изјави неименуван американски претставник.

Бајден заздравува од Ковид-19, но денеска се враќа во Вашингтон од неговата куќа во Делавер. Додека Нетанјаху утре ќе се обрати пред Конгресот.

Предвидено е Бајден и Нетанјаху да разговараат за начините за постигнување договор за прекин на огнот помеѓу Израел и Хамас во Појасот Газа, како и за Иран и други теми.

Тоа ќе биде прва средба на Бајден со странски лидер откако тој одлучи да не се кандидира за реизбор и ја одобри потпретседателката Камала Харис како негов наследник како демократски претседателски кандидат.

Исто така е предвидена и средба на потпретседателката Харис со Нетанјаху.

Харис обезбеди доволно делегати за да ја добие номинацијата од демократите

Потпретседатеката на САД, Камала Харис
Потпретседатеката на САД, Камала Харис

Потпретседателката Камала Харис обезбеди доволно делегати за да ја добие номинацијата на Демократската партија, објавија неколку американски медиуми, откако нејзината кампања на првиот ден собра повеќе од 80 милиони долари, што се смета за рекорд.

Харис има обезбедено поддршка од најмалку 2579 делегати, според неофицијалното истражување на делегатите спроведено од АП и објавено на 22 јули. На кандидатот му требаат 1976 делегати за да ја добие номинацијата на Демократите.

Во објава на платформата X, Харис рече дека е „горда што ја обезбедила широката поддршка“ што и е потребна за да биде номинирана и со нетрпение очекува наскоро официјално да ја прифати номинацијата.

Резултатите од истражувањето покажуваат дека партијата брзо се консолидирала околу Харис, која беше ставена во центарот на вниманието на 21 јули кога претседателот Џо Бајден објави дека ја повлекува својата кандидатура по катастрофалната дебата на 27 јуни против неговиот републикански ривал Доналд Трамп.

„Целосно имам намера да ја обединам нашата партија, да ја обединам нашата нација и да го поразам Доналд Трамп во ноември“, напиша Харис на X.

Бајден веднаш застана зад Харис, која би можела да стане првата црна жена која ќе биде номинирана од голема партија. Делегатите официјално ќе го изберат својот кандидат на Демократската национална конвенција, што ќе се одржи на 19-22 август во Чикаго, Илиноис.

Кампањата на Харис заработи повеќе од 81 милион долари во периодот од 24 часа по објавувањето на веста за повлекувањето на Бајден, рече портпаролот на кампањата Кевин Муњоз на 22 јули, бидејќи ја обезбеди поддршката од највисоките демократи.

„Сумата е најголемиот еднодневен вкупен износ кој е собран во овогодинешната трка“, се вели во кампањата.

Претходно истиот ден, пратеничката Ненси Пелоси (демократ од Калифорнија), поранешен претседател на Претставничкиот дом, изјави дека ја поддржува Харис за претседателка. Гувернерката на Мичиген, Гретчен Витмер, која некои ја сметаат за можен кандидат, предводи група гувернери кои ја дадоа својата поддршка зад Харис.

Меѓу нив беа гувернерот на Илиноис, Џ.Б. Прицкер, гувернерот на Кентаки, Енди Бешеар, гувернерот на Марланд, Вес Мур, гувернерот на Северна Каролина, Рој Купер и гувернерот на Пенсилванија, Џош Шапиро.

Некои моќни демократи не брзаат да ја поддржат Харис, велејќи дека сакаат конкурентен процес со придонес од гласачите.

„Демократите сега имаат шанса за нов нов почеток и додека некои избрани лидери и партиски функционери ги поддржуваат, има уште четири недели до состанокот на повеќе од 4000 делегати на партијата во Чикаго. Тоа е повеќе од доволно време за партијата да го осети пулсот на гласачите, за да одреди кој е најдобро позициониран да победи во ноември и да ја води земјата во следните четири години“, рече милијардерот Мајкл Блумберг во објавата на X.

Лидерот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер (демократ од Њујорк), исто така, допрва треба да ја поддржи Харис. Сепак, сè уште не се појавил сериозен предизвикувач.

Демократите извршија притисок врз 81-годишниот претседател да се повлече и да отвори пат за помлад кандидат поради стравот дека ќе ги загуби изборите од Трамп поради неговата возраст. Бајден, кој не беше виден во јавноста изминативе неколку дена, се опоравуваше дома од инфекцијата со ковид-19.

Како и да е, збирот од 72 анкети покажуваат дека засега Трамп води пред Харис со околу 2,5 отсто од гласовите.

Политичките аналитичари велат дека Харис сè уште не е толку добро позната во јавноста и дека би можела да победи на анкетите бидејќи води интензивна кампања низ земјата и добива поголемо медиумско покривање.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG