Достапни линкови

Алијанса за Албанците бара истрага за предметот „Пациент“ за Бујар Османи


Зијадин Села и Арбен Таравари

Алијансата за Албанците бара да се отвораат истраги за сите предмети кои се во предистражна постапка, како што е предметот ,,Пациент”, во кој е осомничен и вицепремирот Бујар Османи.

„Случајот ‘Рекет’ е доволен доказ дека сите тие случаи се пропаднати поради рекет, додека видео-матерјалот кој што е објавен денес го потврдува тоа. Алијансата за Албанците уште еднаш го повторува барањето за Обвинител од ЕУ како решение за излез од ќорсокакот во кој е најден нашиот правосуден систем“, стои во соопштението од Алијанса за Албанците, од каде апелираат и за целосно расчистување на случајот „Рекет“ и проширување на истрагата.

Во случајот „Пациент“, СЈО го сомничи Бујар Османи дека како екс-министер за здравство од 2010 одобрил предлог на Комиисија за јавни набавки која пак спровела фаворизиран тендер за бугарска фирма која била избрана да реконструира неколку болници низ земјава.

XS
SM
MD
LG