Достапни линкови

Истраги во фирмите на охридскиот советник Нефи Усеини


Полицијата во координација со Обвинителството спровела проверка во фирми во сопственост на охридскиот советник од редовите на ДУИ, Нефи Усеини, јавуваат медиумите. Денеска се проверувало во чија сопственост е земјиштето на кои има база за бетон, во сопственост на Усеини, а проверките уследиле по претходно отворени истраги.

Охридскиот советник во последно време стана познат откако отвори локал дивоградба во заштитеното подрачје на Охрид. Објектот не е урнат и покрај решението за уривање. Потоа Усеини учествувал на тендерот за фирма која треба да урива дивоградби. Потоа реагираше Државната антикорупциска комисија по што договорите меѓу фирми на Усеини и општината беа прекинати.

XS
SM
MD
LG