Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ: Бараме откривање на нарачателите и проширување на истрагата за „Рекет“


Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев

,,Реформи во правосудството со аболициран криминалец нити имало, нити ќе има. Не постои поголем апсурд од тоа човекот кој го спасија од одговорност за криминалот во „Глобал“ тежок 7 милиони евра да повикува на правда еднаква за сите. Не постои поголем апсурд за реформи да говори аболицираниот Заев кој бараше едно евро за Вице. Неговите судии не успеаја да го видат криминалот кој го виде целата јавност, а сега треба да веруваме дека тие треба да делат неселективна правда и да се однесуваат професионално”, изјави денеска Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

Според него, Рускоска обвинителството и Кацарска судството се сѐ, само независни не.

Изјавата на Јанушев следува откако преку видео обраќање премиерот Зоран Заев денеска ја повика опозицијата да ги поддржи реформите и го охрабри Јавното обвинителство да продолжи, до последно во оваа борба, без разлика до кого ќе стигне низ истрагата за случајот „Рекет“.

Премиерот вели дека ова е време во кое правдата стапува на сцена, време во кое не смее да има штедење во борбата против криминалот и корупцијата и време во кое никој не е привилегиран и никој нема да биде амнестиран.

XS
SM
MD
LG