Достапни линкови

Дедај - Екстрадицијата на Морина може да ги наруши односите меѓу Приштина и Скопје


Косовско знаме

Косовскиот амбасадор во Скопје, Ѓерѓ Дедај денеска изјави дека не би смеело да дојде до екстрадиција во Србија на поранешниот припадник на ОВК, Томор Морина, бидејќи тоа би можел да ги наруши односите меѓу Северна Македонија и Косово. Тој во интервју за ТВ 21 изјави дека евентуалната екстрадиција на Морина, уапсен минатата недела од македонските власти по потерници од Србија, во потполност се коси со човековите права и е незаконска и неприфатлива.

„Тоа не треба да се случи, бидејќи евентуалната екстрадиција нема да биде само на лична штета на Морија, туку може да има и последици по меѓудржавните односи меѓу Косово и Северна Македонија. Не би сакал ваквите случаи да влијаат на можно наружување на односите, за што Косово воопшто не е заинтересирано“, вели Дедај.

Тој вели дека косовската амбасада е максимално ангажирана околу овој случај.

XS
SM
MD
LG