Достапни линкови

Палмер: Поддржуваме целосна, детална и транспарентна истрага во врска со СЈО


Метју палмер

Заменик-помошникот државен секретар на САД, Метју Пламер, коментирајќи ја истрагата поврзана со СЈО, изјави дека САД поддржуваат целосна, детална и транспарентна истрага, објави Гласот на Америка.

„Такви сериозни обвинувања бараат сериозен одговор. Ако постојат докази, тогаш соодетно обвинение ќе биде можност за властите и Северна Македонија да покажат почитување на владеење на правото, кое преставува фундаментална основа што ќе и` помогне на Северна Македонија да го продолжи европскиот пат. Ние ги поодржуваме и охрабруваме институциите на Севрна Македонија да ја завршат оваа истрага“, изјавил Палмер во интервју за српската редакција на Гласот на Америка.

Тој додал дека многу е важно да постои Специјалното јавно обвинителство, кое ќе има мандат да ги адресира овие прашања и предизвици.

XS
SM
MD
LG