Достапни линкови

Европските земји ја повикаа Северна Кореја на разговори со САД


илустрација

Велика Британија, Франција и Германија ја повикаа Северна Кореја да се вклучи во „значајните“ разговори со Соединетите држави. Тие исто така соопштија дека меѓународните санкции мора да бидат целосно спроведени се додека Пјонгјанг не ги отстрани своите нуклеарни и балистички ракетни програми.

„Ја повикуваме Северна Кореја да преземе конкретни чекори кон целосна, проверлива и неповратна денуклеаризација и да се вклучи во преговори со Соединетите држави“, им рече на новинарите британската амбасадорка во ООН, Карен Пирс.

Пирс зборуваше по состанокот со затворени врати организиран од Советот за безбедност на ООН, кој беше свикан поради последното лансирање на ракета од Северна Кореја. Војската на Јужна Кореја вчера соопшти дека Северна Кореја испукала два балистични ракети со краток дострел од нејзиниот источен брег и дека и двете ракети патувале околу 250 километри на максимална надморска височина од 30 километри.

Ова е втор тест за помалку од една недела, спроведен додека разговорите со САД за нуклеарно оружје се стопирани.

XS
SM
MD
LG