Достапни линкови

Кинеската војска ги предупреди жителите на Хонгконг за протестите


илустрација

Kомандантот на кинеската армија во Хонгконг по првпат ги коментираше протестите во оваа поранешна британска колонија предупредувајќи ги дека немирите сериозно го загрозуваат животот и безбедноста на луѓето и не треба да се толерираат, објави британски „Гардијан“.

Тoj исто така порача дека кинескиот гарнизон е одлучен да го заштити националниот суверенитет, безбедност, стабилност и просперитет на Хонгконг. Властите во Хонконг во текот на неделава покренаа обвиненија за 42 демонстранти, кои беа ослободени со кауција.

Протестите во Хонгконг кои се одвиваат осум последователни недели беа предизвикани од предлогот на тамошните власти за екстрадиција на осомничени сторители во Кина.

XS
SM
MD
LG