Достапни линкови

Навални тврди дека бил отруен


Алексеј Навални

Притворениот руски опозициски активист Алексеј Навални поднесе официјална жалба до руските власти во која тврди дека бил отруен во неделата, напиша неговиот адвокат Вадим Кобзев на социјалните медиуми. Навални беше однесен во болницата поради „сериозно отекување на лицето и црвенило на кожата“. Тој беше ослободен од болницата во понеделникот и вратен во 30-дневен затвор порадиубедување на луѓето да учествуваат во „недозволен протест на опозицијата“.

АП соопшти дека Навални поттикнал на протести антивладините демонстранти, кои протестираа против исклучувањето на независните кандидати од изборите за Градскиот совет на 8 септември. ЕУ ги осуди апсењата и употребата на сила за време на протестите во главниот град на Русија, Москва.

Рускиот ОВД-Инфо, кој ги следи полициските апсења во земјата од 2011 година, соопшти дека скоро 1.400 луѓе биле приведени на протестот, што е најголем број апсења на протест забележан во последните десет години.

XS
SM
MD
LG