Достапни линкови

Поради ебола, Руанда ја затвори границата со Конго


илустрација

Руандските власти ја затворија границата со Конго, освен за државјаните на Конго кои ја напуштаат нивната територија. Границата е затворена меѓу градот Гома, каде што беше потврден уште еден случај со ебола оваа недела и Гисени во Руанда.

Канцеларијата на претседателот на Конго ја осуди одлуката на Руанда, истакнувајќи дека е спротивна на советите на Светската здравствена организација за борба против болеста.

Руанската министерка за надворешни работи, Оливија Ндунгиреја потврди за Ројтерс дека границата е затворена, но не може да зборува за детали што спаѓаат во надлежност на Министерството за здравство.

XS
SM
MD
LG