Достапни линкови

Заев и Борисов положија цвеќе пред обновен споменик на бугарски генерал


Зоран Заев и Бојко Борисов во Дојран

Во рамки на посетата на бугарската владина делегација предводена од премиерот, Бојко Борисов, денеска во Дојран се одржа церемонија на откривање на обновениот споменик на генералот на бугарската армија, Константин Каварналиев, којшто го одбележува неговото вечно почивалиште. Двајцата премиери Заев и Борисов оддадоа почит и положија свежо цвеќе пред споменикот, а потоа дадоа кратки изјави за медиумите.

Премиерот Заев во својата изјава во врска со настанот кажа дека почитта за културното и историското наследств е директна обврска од Договорот за пријателство, добрососедство и соработка и претставува израз на пријателството и блискоста меѓу двете земји.

Неговиот бугарски колега, Борисов, зборуваше за големото историско значење на ликот и делото на генералот Константин Карванлиев и за можноста овој споменик да биде мост на поврзување на граѓаните од двете земји.

XS
SM
MD
LG